„Краш Есоп”, у којем су удружени мали деоничари „Краша”, јуче је на ванредној скупштини гласао против склапања споразума о заједничком деловању с Месном индустријом „Браћа Пивац”. Њихова одлука не мења битно ствари јер је највећи појединачни деоничар, Месна индустрија „Браћа Пивац”, који поседује 30,73 одсто акција, јавности је саопштио да и без „Краш Есопа” иде у понуду за преузимање.
Очигледно је да је висока цена акција која је достигнута у последње две недеље примамљива за мале акционаре, који имају 18,45 одсто удела у највећем хрватском кондиторском бренду. И они сада настоје да за себе извуку најбоље. Српски бизнисмен Небојша Шарановић је запалио загребачку берзу купујући акције „Краша”, којима је утростручио вредност. Пре него што се његова компанија „Капа стар” укључила у трку, деонице произвођача „бајадера” и „кики” бомбона вределе су око 50 евра, а сада се крећу око 140 евра.
Ненад Гујаничић, главни брокер „Моментум секјуритиза”, каже да је ово очекивани исход, односно одлука малих акционара да не желе заједно с највећим акционаром да делују у понуди за преузимање.
– Тиме су добили већи маневарски простор па могу преговарати и с другим такмацем који жели преузети компанију. Наредних недеља ваља очекивати понуду за преузимање од Месаре „Браћа Пивац”, а потом вероватно и конкурентску понуду од стране „Капа стара” – објашњава Гујаничић.
Око 1.100 малих деоничара, који држе 18,45 посто „Краша”, као основни разлог за гласање против одлуке наведена је немогућност друштва „Краш Есопа” да у случају заједничког деловања с „Браћом Пивац” осигура одрживу финансијску конструкцију за учешће у спровођењу преузимања компаније „Краш”. Они су истакли да им је примарни циљ очување учешћа радника у власничкој структури компаније, а чиме се штите радна места, материјална и остала права радника, подстиче и одржава социјални дијалог унутар компаније. Према писању хрватских медија, то може да значи да ће одолети продаји акција.
Према подацима са Загребачке берзе, „Капа стар” је тренутно трећи играч у „Крашу” с уделом од 18,43 одсто. Он још не намерава да упути понуду за преузимање и о томе је известио берзу прошле недеље јер ако би то учинио у овом тренутку, изгубио би право да купује акције директно на берзи. А „Браћа Пивац” управо то не могу да ураде јер су већ објавили понуду за преузимање. Међутим, када Шарановић стекне удео од 25 одсто мораће да упути понуду за преузимање, јер га на то закон обавезује. Али је и јуче наставио да тргује „Крашовим” деоницама, а цена се вртела око 1.000 куна (135 евра).
Прошле недеље се појавио још један купац који је био занимљив хрватским медијима. Реч је о Зорану Богдановићу, који према подацима Загребачке берзе поседује 0,33 одсто или осам хиљада акција и налази се на најновијој листи првих десет власничких позиција „Краша”. Хрватски портал „Пословни дневник”, навео је да то име асоцира на главног извршног директора компаније „Кока-Кола” са седиштем у Швајцарској. Портал је подсетио да је баш „Кока-Кола ХБЦ” пролетос преузела „Бамби”, водећу кондиторску компанију у Србији, и то од „Мид Европе”, фонда чије се име протекле две-три недеље спомињало и у спекулацијама о „Крашу”. Међутим, „Кока-Кола” је током викенда демантовала информацију да њен директор купује акције „Краша”.
Хрватски медији су такође протеклих дана објављивали да и Шарановић наводно акције купује за инвестициони фонд „Мид Европа партнерс”, у чијем власништву су у Србији брендови у оквиру којих послују „Имлек”, „Млекара Суботица”, „Нишка млекара”... Само нико не поставља питање зашто овај инвестициони фонд, сестринска фирма ККР-а, не купују самостално акције на берзи и зашто су им потребни посредници.
Логичније је да Шарановић купује акције за себе. Али, како би постао већински дионичар „Краша”, сада му више не преостаје друго него да откупи дионице од барем једног од два садашња највећа сувласника, прогнозирају хрватски медији. Тада би његове загребачке аквизиције добиле пуни смисао јер би у кондиторској индустрији прешао границе Србије и добио прилику да постане регионални играч. У саставу његове групације су две велике фабрике чоколаде и кекса у Србији – „Јафа” из Црвенке, коју је преузео у приватизацији, те „Банини” из Кикинде, који се групацији прикључио 2017. године. Ипак, његов главни бизнис је производња картона и папира. Након што је, према доступним информацијама, 2004. отишао из „Делте”, Шарановић купује Фабрику картона Умка, а 2008. његова групација преузима Фабрику хартије Београд, најстарију творницу папира у Србији чији се велики погони налазе на другом крају Београда, на Ади Хуји уз Дунав, коју је пордао у јануару ове године.