Вежбање пре доручка може имати више користи за здравље него оно које следи после јела, показало је истраживање о утицају узимања оброка у одређено време на физичку активност, недавно објављено у америчком „Журналу физиологије, ендокринологије и метаболизма”.
Резултати ове студије указују да време узимања оброка утиче на то колико ће се калорија сагорети током вежбања, али и да ли ће молекуларне активности унутар масних ћелија бити повећане тако да у дужем периоду могу довести до побољшања здравља.
Стручњаци Универзитета Бат у Великој Британији тестирали су десет младића који су на смену умерено вежбали током јутарњих сати пре доручка, или сат после оброка који је садржао максимално 600 калорија и састојао се од кришке хлеба, цереалија, путера и џема. Узорци крви који су узимани сат времена после вежбања (углавном брзог хода) током вишедневног истраживања показали су да је организам испитаника који су вежбали на празан стомак користио масне ћелије депоноване у телу. На другој страни, код особа које су доручковале мишићи су као гориво користили шећер из хране, а не масне ћелије које постоје у сваком организму. То значи да они који вежбају пре оброка брже сагоревају калорије али и троше масне ћелије депоноване у телу.
Ранија истраживања показала су да масне ћелије константно производе и мењају супстанце које могу да утичу на друге системе и органе у телу. Нова студија, међутим, показала је да се вежбањем на празан стомак покрећу процеси у масним ћелијама и активирају гени који производе протеине за регулацију шећера у крви и тако позитивно утичу на метаболичко здравље.
Иако је истраживање спроведено на Универзитету Бат било мало, како кажу научници, оно је покренуло питање да ли треба саветовати људима да вежбају пре оброка. Још много испитивања треба да се спроведе пре него што се одговори на то питање, каже професор Дилан Томпсон, директор здравствених истраживања на поменутом универзитету.